Hangi Gıda Ambalajı Daha Sağlıklı?

Hangi Gıda Ambalajı Daha Sağlıklı?

Günlük yaşamda tüketilen pek çok besin malzemesi çeşitli ambalajlar içerisinde sizlere servis edildiğinden ürünün kalitesi kadar gıda ambalajı konusunda da detaylı incelemelerin yapılması söz konusu olur. Özellikle sağlık standartlarını yüksek seviyelerde tutmak isteyen ve çevresel etkilerden kaynaklanan hastalıkları yaşamından uzak tutmak isteyen bireyler için gündeme gelen en önemli sorulardan bir tanesi de hangi gıda ambalajı daha sağlıklı olur.

Bu yazımızda sizlere hem gıda ambalajları hem de gıda ambalajlarında plastik malzeme kullanılması ile ilgili bilgiler verirken yanlış bilinen doğruları da açıklamaya çalışacağız.

Plastik Gıda Ambalajı Nedir?

Gıda sektöründe ciddi bir gelişme kaydeden ve son yıllarda teknolojik atılımlarla birlikte dünya gıda ihracatçıları arasında yerini sağlamlaştırmayı başaran Türkiye; gıda ambalajları konusunda tercihini genel anlamda plastikten yana kullanır. Hem yurtiçi pazarda hem de uluslararası pazarlarda dolaşımda olan ürünlerin pek çoğu plastik gıda ambalajları ile muhafaza edilir. Peki, nedir bu plastik gıda ambalajı?

Ekmek ambalajları, kuru gıda ambalajları, kuruyemiş ambalajları, makarna ambalajları ve baharat ambalajları gibi çeşitleri bulunan plastik gıda ambalajları hammadde olarak LDPE, OPP ve BOPP gibi malzemelerin kullanıldığı muhafaza unsurları olarak kabul edilebilir. Marketlerde veya bakkallarda karşılaşabileceğiniz bu ambalajlar plastik olmaları nedeni ile pek çok insan tarafından sağlıksız ve uzak durulması gereken unsurlar olarak kabul edilse de gerçek bundan oldukça farklıdır.

Plastik Gıda Ambalajı Sağlıklı mı?

Plastik gıda ambalajlarının sağlıklı olup olmadığı ile ilgili detaylı açıklama yapmadan evvel bu ambalajların üretimi ile alakalı birkaç konuya değinmek gerekir. Plastik ambalajlar özellikle gıda için kullanılanlar için Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’ndan gerekli izinler alınarak tercih edilir. Gıda ile temas ettiğinde besin değerini düşürecek veya insan sağlığına olumsuz anlamda etki edecek zararlılar içeren ambalaj malzemelerinin kullanılması ambalaj üreticileri tarafından kabul edilmeyeceği gibi yetkili kurumlar tarafından da kesinlikle yasaklanmıştır.

Yukarıdaki bilgiler ışığında gıda ambalajlamasında kullanılan ürünlerin sağlık standartlarına uymaması kesinlikle söz konusu olmaz. Aksi durumlarda hem ambalaj üreticisi firma hem de gıda üreticisi firmanın ciddi yaptırımlarla karşılaşması söz konusu olacaktır.

Plastik Ambalajlar Sağlıksız

Algısı Plastik ambalajlarla ilgili ortada dolaşan yanlış algının 2 farklı sebebi olduğu kabul edilir. Bunlardan ilki bilinçsiz bir şekilde yorum yapan ve halkın yanlış bilgilendirilmesine neden olan kişiler kabul edilir. Bu anlamda ambalajlarla ilgili kesin yargılara varmadan evvel mutlaka uzmanların görüşü alınmalıdır.

Yanlış algıya neden olan ikinci bir neden ise merdiven altı üretim denilen ve gerekli koşulları sağlamadan ambalaj malzemesi tedariki gerçekleştiren sözde üreticilerdir. Söz konusu kişi veya firmaların kullandığı hammadde başta olmak üzere bütün ürünler sağlık koşullarına uymadığından ortaya çıkan ambalajların da sağlıksız olması durumu yaşanır. Bu anlamda üreticilerin gıda ambalajı seçerken dikkatli olması şarttır.

Son Eklenen Yazılar

Genel

Hangi Gıda Ambalajı Daha Sağlıklı?

Günlük yaşamda tüketilen pek çok besin malzemesi çeşitli ambalajlar içerisinde sizlere servis edildiğinden ürünün kalitesi kadar gıda ambalajı konusunda da detaylı incelemelerin yapılması söz konusu

Genel

Global Recycle Standart (GRS) Sertifikası Nedir?

GRS Recycle Global Recycle Standart (GRS), bir üründeki geri dönüştürülen malzemelerin içeriklerini doğrulamak ve izlemek amacıyla gönüllü standart grubudur. Bütün tedarik zincirlerde geçerli olan ve